Tiiveystestaus Quantifit® ISO 16975-3, CNP
694001
ALV
| Määrä | Hinta |
|---|---|
| 1 kpl | 180,00 € / kpl (alv. 0 %) |
| 2 kpl | 162,00 € / kpl (alv. 0 %) |
| 4 kpl | 153,00 € / kpl (alv. 0 %) |
| 8 kpl | 144,00 € / kpl (alv. 0 %) |
| 16 kpl | 126,00 € / kpl (alv. 0 %) |
| 32 kpl | 99,00 € / kpl (alv. 0 %) |
Kasco Zenith1 e-M3 Ready pack on asbestitöihin suunniteltu hengityksensuojain, jossa moottori ja suodatin ovat kiinnitettynä Zenith kokonaamariin. Ainoastaan litium-ioni akku tulee vyötärölle, jolloin liikkuvuus ja ahtaisiin paikkoihin pääsy paranevat. Kascon M3 malliin tässä e-M3 mallissa on johdoton moottori, jonka käyttöikä on noin kolminkertainen. Lisäksi moottorissa on äänihälytykset suodattimen tukkoisuudelle sekä akun varauksen vähyydelle. Kasco e-M3 puhaltimessa on myös IP65 luokitus eli laite on täysin pölytiivis sekä huuhdeltavissa vedellä käytön jälkeen. Paketti saatavana 3 erikokoisella kokonaamarilla, S, M ja L.
Powered air purifying respirators with particle filter equipped with full face mask and powered fan unit which provides filtered ambient air directly to the face. The power source for the blower unit is a lightweight battery which is carried on the belt. The air system combined to a full face mask may be used for multiple industrial applications. Over the years it has become a benchmark in the asbestos removal and environmental remediation sectors. The system stands out for its ability to provide a high air flow with just one particle filter fitted to the blower unit. Visual and acoustic signals inform the user about the state of charge of the battery and clogging of the filter.
Naamarirunko on valmistettu EPDM-materiaalista ja sisänaamari TPE.
Molemmat materiaalit ovat täysin myrkyttömiä. Sivulle sijoitettu suodatin ja suuri visiiri takaavat laajan näkökentän.
Tehokas puhekalvo mahdollistaa selkeän kommunikoinnin myös naamari päässä. Erittäin alhainen hengitysvastus sekä hyvä tiivistys kasvoille.
Promaskia voidaan käyttää yhdessä suodattimen tai puhallinlaitteen, esim. Autoflown, Proflow 2 SC:n kanssa.
Hard coated - pinnoitettu visiiri kestää useimpia liuottimia.
Lisätarvikkeina Promaskiin on saatavana mm. hitsausvisiiri ja silmälasikehykset.
Vastaa EN 136, luokka 3 ja EN 147 vaatimuksia.
SR 200 -kokonaamari on valmistettu silikonista ja se on saatavilla yhdessä koossa, joka sopii useimmille kasvoko'oille.
Naamarissa on kolme sisäänhengitysventtiiliä, joten hengitysvastus on matala.
Välilevyin varustetut uloshengitysventtiilin suojukset suojaavat venttiilejä ja kalvoja pölyltä ja maalisumulta.
Uloshengitysventtiilien muotoilu ja sijoitus helpottavat kommunikointia. Naamarin rungon materiaali ja väripigmentti ovat FDA- ja BGA-hyväksyttyjä elintarvikkeille, mikä minimoi kosketusallergiariskin.
Maskin helposti säädettävä, joustava päänauhasto on kiinnitetty visiirin kehykseen ja uloshengitysventtiileihin, mikä yhdessä suuren päälakilevyn kanssa varmistaa käyttömukavuuden ja hyvän istuvuuden.
Maskin pallomainen visiirin on varmistettu naarmuuntumattomasta polykarbonaatista ja se mahdollistaa laajan näkökentän.
Naamareita voidaan käyttää joko suodatuslaitteena, kun siihen kiinnitetään Sundströmin suodatinvalikoimaan kuuluva suodatin, tai hengityslaitteena, kun siihen kiinnitetään jatkuvavirtauksinen SR 307 -paineilmalaite.
SR 200 -naamaria voidaan käyttää myös kasvo-osana yhdessä Sundström SR 500- tai SR 700-puhaltimen kanssa.
Mukana on pidike esisuodattimelle.
SR 200 -kokonaamari yhdessä SR 500 EX -puhaltimen kanssa on hyväksytty käyttöön räjähdysalttiissa ympäristössä (ATEX-direktiivi 94/9/EY ja IECEx-standardi).
Suosittelemme säilyttämään SR 344 -laatikossa tai vaihtoehtoisesti SR 339-1- tai SR 339-2-säilytyslaatikossa.
Mallin kuvaus SR 200 PC
Materiaali Silikonia
Väri Sininen
Varastointiaika(vuosia) 10
Valmistusvuosi Ruotsi
Käyttölämpötila -10 – +55 °C, < 90 % RH
Varastointilämpötila -20 – +40 °C, < 90 % RH
Annettu suojauskerroin 500 (GasX), 500 (P3)
Nimellissuojauskerroin 1000 (GasX P3), 1000 (P3), 2000 (GasX)
Hyväksyntä EN 136:1998
Direktiivi 1 PPE 89/686/EEC
Direktiivi 2 ATEX 2014/34/EU
Luokitus 2 II 2 D Ex ib IIB IIIC T195° Db, II G Ex ib IIA T3 Gb
PAKETTI SISÄLTÄÄ: Puhallin vyöllä ja vakioakulla, latauslaite, pesutulpat moottoriyksikölle, suodatinadapterit, P3-luokan suodattimet x 2 kpl, suodattimien suojakannet (suodattimet voidaan tulpata pesun ajaksi sekä säilytystä varten!), esisuodatin suojat ja esisuodattimia, SR200 kokonaamari kangas- ja kuminauhastolla, ilmamäärän testaushuppu, suodatinadapteri pelkälle P3-luokan suodattimella (käyttö ilman moottoriyksikköä), puhdistusliina x 2 kpl, käyttöohjeet. Kuljetuslaatikot maskille ja laitteistolle sisältyvät hintaan.
HINTAAN SISÄLTYY QUANTIFIT TIIVEYSTESTAUS. (TESTI SISÄLTYY HINTAAN, KUN TUOTE NOUDETAAN VEIKKOLASTA)
TESTI TULEE SUORITTAA NOUDON YHTEYDESSÄ, TESTIÄ EI VOI SIIRTÄÄ ETEENPÄIN.
Paketti soveltuu erityisesti esim. asbestin saneeraustyöhön. PCB saneeraustyössä on käytettävä yhdistelmäsuodatinta ja paketti täydennetään A luokan kaasunsuodattimella.
SR 500 Puhallinsuojain
Kevyt painoltaan. Puhaltimen ja vyön anatominen muotoilu parantavat käyttömukavuutta. Helppokäyttöinen painokytkin. Valittavana kaksi eri ilmavirtaustasoa +175 tai +240 l/min. Näin pystytään varmistamaan mahdollisimman hyvä suojaustaso kaikissa olosuhteissa. Automaattinen virtauksen säätö pitää virtauksen halutulla tasolla koko puhaltimen käyttöajan. Pitkä käyttöaika, 5-8 h välillä, riippuen ilmanvirtauksesta ja suodattimen kapasiteetista. Automaattinen ilmanvirtauksen säätö kompensoi tukkeutuvien suodatinten virtausvastuksen kasvun. Kalibrointi tapahtuu automaattisesti kun kasvonsuojus ja suodattimet on valittu. Ainutlaatuinen hälytysjärjestelmä varoittaa tärinä-, valo- ja äänihälytyksen avulla tukkeutuneista suodattimista, tai kun akun teho alkaa loppua, tai muista ilmanvirtausongelmista. Kuulalaakeroitu puhallinmoottori ja tasapainotettu siipipyörä lisäävät puhaltimen häririötöntä käyttöikää. EMC hyväksytty elektroniikka ei käytännössä lisää sähkömagneettista säteilyä ja sähkömagneettiset kentät eivät häiritse puhaltimen toimintaa. Irrotettava litiumioniakku, joka soveltuu hyvin pikalataukseen ilman haitallista "muisti-ilmiötä". Helppo puhdistaa ja huuhdella.
Akku ja laturi:
Akun kapasiteetti ja latausaika ratkaisevat, miten puhallinlaite käytännössä toimii.
Litiumioniakku ilman haitallista muisti-ilmiötä, nopea latautuminen ja jonka itsepurkautumisilmiö kuukaudessa on vain noin 1%. Hyvin suojatut, kultapinnoitteiset akun liittimet eivät hapetu helposti ja siten aiheuta käyntihäiriöitä.
Saatavana kaksi akkuvaihtoehtoa. Vakioakku (sisältyy puhallinyksikköön) 14,8 v 2,2 Ah latausaika noin 1,5 tuntia. Suurtehoakku, jossa n. 50% enemmän kapasiteettia verrattuna vakioakkuun. Latausaika n. 2 tuntia.
Automaattinen kolmiportainen laturi, jossa selvät valodiodit näyttävät akun lataustilan.
SR 700 Puhallinsuojain. (HUOM, Vain hiukkassuodattimet sopivat tähän malliin)
Akkukäyttöinen, kevyt puhallinlaite suojaa vaarallisilta ja haitallisilta hiukkasilta. Suojatun elektroniikan ja puhallinosan ansiosta turvallinen käyttää ja käyttöikä pitenee. Käynnistys, pysäytys, sekä ilmanvirtauksen valinta kytkimestä.
Automaattinen ilmanvirtauksen säätö
Näytössä selkeät symbolit esim: valittu ilmanvirtaus ja hälytystapa.
Hälytysääni ja valo.
Irrotettava akku SR 701, Vakio, 14,8 V, 2,2 Ah, litiumioni latausaika noin 2 tuntia.
Laturi S 713.
Ilmanvirtauksessa 175 l/min kestoaika on noin 8 tuntia ja 225 l/ min noin 5 tuntia.
Käyttölämpötila -10 - +55°C.
Säilytyslämpötila -20 - +40°C.
Paino vyön ja P3 suodattimen kanssa 1100 g.
Toimitukseen sisältyy:
Puhallin
Akku
Akkulaturi
Vyö
P3 hiukkassuodatin, 2kpl
Suodattimen adapteri, 2kpl
Esisuodatin, 5kpl
Esisuodattimen pidin, 2kpl
Virtausmittari
Käyttöohje
Vastaa EN 12941:1998 ja EN 12942:1998 vaatimuksia.
Tiedoksi!
Letku ei sisälly toimitukseen. Letku toimitetaan kasvo-osien mukana. Poikkeuksena kokonaamarin SR200 letku, joka tulee tilata erikseen.
Akku ja laturi
Akun kapasiteetti ja latausaika ovat ratkaisevia puhallinta käytettäessä.
Litiumioniakku soveltuu pikalataukseen ilman haitallista "muisti-ilmiötä", ainoastaan 1% itsepurkautuminen kuukaudessa. Hyvin suojatut kosketuspinnat hapettumisen ja käyttöhäiriöiden välttämiseksi.
Vakioakku (toimitetaan puhallinyksikön mukana), 14,8 v 2,2 Ah latausaika noin 2 tuntia.
EI SISÄLLÄ KOMPRESSORIA!
Paineilmasuojain järjestelmä yhdelle työntekijälle töihin jossa tarvitaan paineilmasuojaimia kuten esimerkiksi krokidoliitti asbestin purkutyö.
SISÄLTÄÄ:
553302803 SUNDSTRÖM SR 200 Airline paineilmakokonaamari x 1 set
553323015 SUNDSTRÖM P3 R SR 510 hiukkassuodatin x 1 kpl
553306200 SUNDSTRÖM paineilmaletku ja liitin, 10 m (lisähinnasta saatavana 15 m tai 30 m letkut)
553329205 SUNDSTRÖM paineilmansuodatin SR 99-1 (liittimineen) x 1 kpl
694001 Tiiveystestaus Quantifit® ISO 16975-3, CNP x 1 hlö (vain Veikkolasta noudettaessa)
HINTAAN SISÄLTYY QUANTIFIT TIIVEYSTESTAUS YHDELLE HENKILÖLLE (PAKOLLINEN ASBESTIPURKUTÖISSÄ)
TESTI SISÄLTYY HINTAAN, KUN TUOTE NOUDETAAN VEIKKOLASTA
TESTI TULEE SUORITTAA NOUDON YHTEYDESSÄ, TESTIÄ EI VOI SIIRTÄÄ ETEENPÄIN.
KATSO LISÄTIETOA MASKITESTISTÄ "TIIVEYSTESTAUS" OSIOSTA
Tällä setillä voit tehdä myös paineilman kanssa töitä.
PAKETTI SISÄLTÄÄ: Puhallin vyöllä ja vakioakulla, latauslaite, pesutulpat moottoriyksikölle, suodatinadapterit, P3-luokan suodattimet x 2 kpl, suodattimien suojakannet (suodattimet voidaan tulpata pesun ajaksi sekä säilytystä varten!), esisuodatin suojat ja esisuodattimia, SR200 AIRLINE kokonaamari kangas- ja kuminauhastolla, ilmamäärän testaushuppu, suodatinadapteri pelkälle P3-luokan suodattimella (käyttö ilman moottoriyksikköä), puhdistusliina x 2 kpl, käyttöohjeet. Kuljetuslaatikot maskille ja laitteistolle sisältyvät hintaan.
Paketti soveltuu erityisesti esim. asbestin saneeraustyöhön. PCB saneeraustyössä on käytettävä yhdistelmäsuodatinta ja paketti täydennetään A luokan kaasunsuodattimella.
SR 500 Puhallinsuojain
Kevyt painoltaan. Puhaltimen ja vyön anatominen muotoilu parantavat käyttömukavuutta. Helppokäyttöinen painokytkin. Valittavana kaksi eri ilmavirtaustasoa +175 tai +240 l/min. Näin pystytään varmistamaan mahdollisimman hyvä suojaustaso kaikissa olosuhteissa. Automaattinen virtauksen säätö pitää virtauksen halutulla tasolla koko puhaltimen käyttöajan. Pitkä käyttöaika, 5-8 h välillä, riippuen ilmanvirtauksesta ja suodattimen kapasiteetista. Automaattinen ilmanvirtauksen säätö kompensoi tukkeutuvien suodatinten virtausvastuksen kasvun. Kalibrointi tapahtuu automaattisesti kun kasvonsuojus ja suodattimet on valittu. Ainutlaatuinen hälytysjärjestelmä varoittaa tärinä-, valo- ja äänihälytyksen avulla tukkeutuneista suodattimista, tai kun akun teho alkaa loppua, tai muista ilmanvirtausongelmista. Kuulalaakeroitu puhallinmoottori ja tasapainotettu siipipyörä lisäävät puhaltimen häririötöntä käyttöikää. EMC hyväksytty elektroniikka ei käytännössä lisää sähkömagneettista säteilyä ja sähkömagneettiset kentät eivät häiritse puhaltimen toimintaa. Irrotettava litiumioniakku, joka soveltuu hyvin pikalataukseen ilman haitallista "muisti-ilmiötä". Helppo puhdistaa ja huuhdella.
Akku ja laturi:
Akun kapasiteetti ja latausaika ratkaisevat, miten puhallinlaite käytännössä toimii.
Litiumioniakku ilman haitallista muisti-ilmiötä, nopea latautuminen ja jonka itsepurkautumisilmiö kuukaudessa on vain noin 1%. Hyvin suojatut, kultapinnoitteiset akun liittimet eivät hapetu helposti ja siten aiheuta käyntihäiriöitä.
Saatavana kaksi akkuvaihtoehtoa. Vakioakku (sisältyy puhallinyksikköön) 14,8 v 2,2 Ah latausaika noin 1,5 tuntia. Suurtehoakku, jossa n. 50% enemmän kapasiteettia verrattuna vakioakkuun. Latausaika n. 2 tuntia.
Automaattinen kolmiportainen laturi, jossa selvät valodiodit näyttävät akun lataustilan.